Інтерв'ю з директором Одеського інституту ПрАТ "ВНЗ "МАУП"

Інтерв'ю з директором Одеського інституту ПрАТ

20 Jan 2021

– Розкажіть, будь ласка, про історію заснування Одеського інституту МАУП.

– Одеському інституту МАУП в червні 2021 року буде вже 23 роки. У 1998 році на базі Одеського верстатобудівного технікуму та інших навчальних закладів були організовані Навчально-Консультаційні Центри МАУП. У 2001 році їх об'єднали в Одеську філію МАУП. У листопаді 2005 року Одеську філію було реорганізовано в Одеський інститут МАУП. За 23 роки роботи Одеського інституту МАУП були і злети і падіння, але сьогодні наш інститут успішно розвивається, має власну будівлю на вулиці Чорноморського козацтва, 19, має два Конференц-зали, Бібліотечний центр, студентський буфет,  відремонтовані  аудиторій,  комп’ютерні кабінети, 2 студентських  гуртожитка. За роки роботи підготовлено тисячі висококласних фахівців у сфері менеджменту, права, економіки і фінансів, психології. Сьогодні ми маємо державні ліцензії та акредитації по всіх названих спеціальностях.

– Розкажіть про науково-педагогічний склад інституту.

– Науково-педагогічний склад Одеського інституту включає досвідчених викладачів, практиків. Серед них – два доктори наук, 22 кандидати наук, доктори права та доктори філософії МКА/МАУП. Захищено десятки дисертацій, щорічно викладачі отримують вчені звання. Проведено понад 100 наукових конференцій та «круглих столів». З 2005 року в листопаді в Інституті проходить Щорічна Міжнародна науково-практична конференція з актуальних проблем сучасного управління. Останні три роки проводимо її разом з Інститутом проблем ринку та економіко-екологічних досліджень Національної академії наук України.
Науково-педагогічні працівники Інституту результати своїх досліджень презентують на міжнародних та всеукраїнських науково-практичних конференціях, наукових семінарах, у фахових виданнях, в тому числі включених до міжнародної наукометричної бази, зокрема Scopus i Web of Science. Лише за останні два роки опубліковано 5 статей в Scopus.
Інститут випустив друком більше 30 книг, серед яких – монографії, збірники матеріалів конференції, колективні монографії, навчальні посібники, методичні рекомендації. Велику роботу кафедри ведуть по керівництву студентською науковою роботою. У складі викладачів – три молодих випускники інституту.
Кожна кафедра має свої інноваційні методи роботи. Кафедра загальнонаукових, соціальних та поведінкових дисциплін проводить Тижні психологічного здоров’я, семінари-тренінги, зокрема, в умовах пандемії, в Zoom. Кандидат психологічних наук, завідувачка кафедри Асєєва Ю. О. завершує докторську дисертацію. Старший викладач Бальбуза О. М. проводить зі студентами спеціальності «Психологія» арт-заняття. Кафедра створила Навчально-наукову лабораторію «Дослідження психологічного здоров’я особистості з позиції мультидисциплінарного підходу».
У складі кафедри правових дисциплін усі, без виключення, викладачі мають досвід практичної роботи. Сьогодні на кафедрі працюють 5 адвокатів, 2 колишніх працівника органів внутрішніх справ – к.ю.н., доценти Пьохов  В.М. і Дришлюк І.А., працівники суду, митниці, Центру пробації. На кафедрі працюють дві Навчально-наукові лабораторії: Навчально-наукова лабораторія «Юридична клініка імені отамана Антона Головатого Одеського інституту ПрАТ «ВНЗ «МАУП» (керівник – Голова ЮК Міщенко С.В.); Навчально-наукова лабораторія «Новий етап Правової реформи в Україні» (керівник – к.ю.н., викладач Пєров  А.П.). Кафедра проводить значну просвітницьку роботу в школах міста, готує команду студентів до Всеукраїнського конкурсу «Знавці Конституції», до дебатів Клубів, організовує відвідування судів, Центру пробації, музеїв Одеської митниці та облУВС.
На кафедрі управління, фінансів і адміністрування працюють досвідчені вчені к.е.н., доцент Господінова З.Я.; доктор філософії в галузі економіки, професор МКА, директор аудиторської фірми Сосновська Л.Б.; к.е.н., доцент Добрунік Т.П.; кандидати економічних наук Бакланова О.Г., Цуркан Н.Г., Заєць  М.А., Радова О.В. Кафедра створила «Навчально-наукову лабораторію дослідження економіки, фінансів та підприємництва в регіональному вимірі» (керівник – член Ради роботодавців, член Методради Інституту, доктор філософії в галузі економіки МКА/МАУП, старший викладач Сосновська Л.Б.)
Щорічно дирекція вживає заходів для покращення якісного складу викладачів, стимулювання вступу молодих викладачів до аспірантури, залучення роботодавців до викладання дисциплін.
 
– Які кафедри функціонують у складі Інституту?

– Сьогодні в складі Інституту діють три кафедри. Кафедра управління, фінансів та адміністрування, очолювана к.е.н., доцентом Господіновою З.Я., готує фахівців – бакалаврів і магістрів з менеджменту і магістрів з економіки. Кафедра правових дисциплін під керівництвом к.ю.н., доцента, професора Міжнародної Кадрової Академії Пьохова В.М. готує бакалаврів і магістрів права. Кафедра загальнонаукових, соціальних та поведінкових дисциплін, очолювана к. психол. н., здобувачем Асєєвою Ю.О., є кафедрою, що забезпечує цикл дисциплін загальної підготовки на усіх спеціальностях та є випусковою кафедрою бакалаврів психології. Окремо діє Підготовчий факультет іноземних громадян, що здійснює довузівську гуманітарну чи технічну підготовку іноземних слухачів з країн Азії та Африки. Після його закінчення випускники-іноземці вступають до одеських закладів вищої освіти.
Інститут кілька років співпрацює з Територіальним центром соціального обслуговування Суворовського району м. Одеси. Кожна кафедра організувала відповідні курси для пенсіонерів в «Університеті третього віку»: діють курси з питань психології, комп’ютерної грамотності, права та соціального захисту, історії та культури. Терцентр оголосив подяку багатьом викладачам Інституту за високий рівень викладання та увагу до одеситів похилого віку.


– Чи приділяється увага дозвіллю студентів, розвитку їх творчих та фізичних здібностей?

 – Одеський інститут – не лише «храм освіти та науки», але й місце, де студенти живуть насиченим студентським життям. Дирекція створила умови для відпочинку та інтелектуального дозвілля, розвитку творчих та фізичних здібностей. У гуртожитку є телевізори, комп’ютери, інтернет, місце для читання. На дворовому спортмайданчику студенти грають у футбол, волейбол, іноземні слухачі – в бейсбол.  Кожен рік ми проводимо змагання по футболу, волейболу, шахам, самбо, як між курсами інституту, так і з іншими вузами міста Одеси. У 2020 році студентка Світлана Дільна в міських змаганнях з самбо отримала 2 місце і срібну медаль.
В Інституті працює Клуб вихідного дня, де по вихідних днях щомісяця, коли нема карантинних обмежень, організовуються дискотеки, пісенні вечори тощо. Проводяться виставки малюнків, вишивки студентів, дні поезії, виступи колективу художньої самодіяльності «А шо там?». Група студентів самостійно підготувала рекламний відеоролик про інститут. Студенти 1  курсів спеціальності «Психологія» та «Менеджмент» розробили «Кодекси честі нашої групи», за якими планують жити  4 роки навчання в бакалавраті.
У 1 семестрі проходить благодійний ярмарок, на якому студенти пропонують відвідувачам власні малюнки, випічку, hand-made товари. Значну організаційну та громадську роботу проводять члени Студради інституту студенти Гаврилюк Арсеній, Новосьолов Валентин, Музика Анастасія, Чуря  Микита, Студентський омбудсмен Махоніна Маргарита.
В інституті ведеться велика культурно-масова робота, студенти відвідують виставки, спектаклі, організовують концерти. Інститут співпрацює з Одеським історико-краєзнавчим музеєм та Одеською національною науковою бібліотекою.
В 2020 році у зв’язку з карантинними обмеженнями Одеський інститут МАУП взяв активну участь у конкурсах, які проводила наша Академія в режимі онлайн в мережах Facebook та Instagram.  Так у конкурсі вокальних талантів отримала перше місце  студентка 2 курсу Віолетта Шепелєва; у конкурсі «Життя у фотографіях» перше та друге місце зайняли студентки 1,2 курсів Тетяна Петроя та Олександра Беркатюк; наша студентка 1 курсу Христина Семанюк у конкурсі хореографічного мистецтва «СУПЕР ДЕНС МАУП 2020» посіла 3 місце.        
Став щорічною традицією і Конкурс «Міс Одеський інститут МАУП», який проходить яскраво, весело, на високому рівні. Наразі студенти готуються до чергового Конкурсу 2021.
 
– Чи залучаються студенти до наукової діяльності Інституту? Які досягнення?

– Студенти нашого Інституту – активні, позитивні і беруть участь в науковій роботі. Наші представники щорічно беруть активну участь у Всеукраїнській олімпіаді та у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт, залучаються до досліджень в межах кафедральних наукових тем. В Інституті вже 15 років працюють три Студентські наукові клуби: «ФЕМІДА» (спец. Право), «М:АНГО» (спец. Менеджмент та Фінанси), «ПСИХОЛОГ» (спец. Психологія), які стали стартовими майданчиками для наукових досліджень магістрантів та студентів. Лише в 2020 році наші студенти зробили 48 наукових доповідей, мають 22 публікації, з них 3 – у фахових виданнях.
Ми пишаємось тим, що:
– У 2017 р. Світлана Негруль стала лауреатом  Всеукраїнського конкурсу студентських та учнівських робіт у м. Хмельницькому.
– У 2018 р. Євген Бойченко зайняв 3 місце у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт.
– У 2019 році Маргарита Паскалова зайняла 2 місце у Всеукраїнського конкурсу студентських та учнівських робіт у м.  Хмельницькому.
Наші випускники Безлущенко Олександр, Бальбуза Олена, Москальова  Віра стали науково-педагогічними працівниками Інституту, а випускник Міщенко Сергій очолює Юридичну клініку імені отамана Антона Головатого Одеського інституту МАУП.
Наша гордість – студент Арсеній Гаврилюк, який за конкурсом увійшов до складу Молодіжної ради при Одеському міському голові, де активно працює вже другий рік, отримав неформальну освіту за напрямом «Молодіжний працівник», в 2019 р. був учасником підсумкової конференції Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт, є Главою Студентського наукового товариства Інституту і членом Вченої ради.
 
– Які перспективи мають перед собою випускники Інституту МАУП, де вони можуть реалізувати свої здібності?

– Ми випускаємо фахівців денної і заочної форм навчання зі спеціальностей Менеджмент – спеціалізація «Економіка та управління бізнесом», «Менеджмент готельного та туристичного бізнесу»; Право – спеціалізація «Господарське і трудове право»; Психологія – спеціалізація «Практична психологія», Економіка – спеціалізація «Економіка управління персоналом та праці», «Міжнародна економіка а фінанси». Це чудові сучасні спеціальності, на яких цікаво навчатися і цікаво працювати за фахом.
Наші випускники можуть працювати на будь-яких посадах за Класифікатором посад в галузі менеджменту, права, економіки, фінансів і психології. Інститут допоміг працевлаштуватися випускникам помічниками адвокатів в фірму «Юрікс», в обласне Управління Держгеокадастру, в Приморську райадміністрацію Одеської міської ради. Наші студенти-заочники просуваються кар`єрними сходами після завершення навчання. Часто після завершення виробничої чи переддипломної практики керівництво підприємств, установ пропонують залишитися на посаді після завершення навчання. Так, випускники спеціальності «Право» Андрій Фоменко та Микола Величко залишилися працювати після практики в суді та прокуратурі, Тетяна Тарак – в облуправлінні Держгеокадастру, а випускниця спеціальності «Економіка» Наталія Савченко залишилася працювати в банку. Інститут підтримує взаємовідносини з випускниками, проводить зустрічі з ними, веде базу даних випускників.
 
– Яким Ви бачите 2021 рік з точки зору розвитку Вашого інституту, що плануєте змінити або ввести в систему підготовки здобувачів освіти?

– Інститут має стратегію розвитку, яка передбачає, зокрема, сприяння професійному зростанню науково-педагогічних працівників та співробітників, забезпечення високої якості освіти, здобуття нових компетентностей та їх передача студентам; динамічний розвиток досліджень та інновацій тощо. Місією Академії і Одеського інституту МАУП є «Разом до вершин професійної досконалості й життєвого успіху кожного заради процвітання України».
У 2021 році плануємо пройти акредитацію Освітньої програми «Економіка» для магістрів. Також плануємо розширити освітню діяльність – ліцензувати Освітню програму «Психологія» другого (магістерського) рівня вищої освіти; ліцензувати нові спеціальності, залучити нові – цікаві, якісні кадри. Плануємо розширити можливості дуальної та неформальної освіти, закупити нові комп’ютери, принтери, розширити засоби інтерактивного навчання.
 
– Щоб Ви хотіли сказати студентам, які читатимуть це інтерв’ю?

– Усіх хочу запросити на навчання в наш Інститут. Тут для Вас створені всі умови – матеріально-технічна та інформаційна база, гуртожиток, чудові викладачі – професіонали і практики, що застосовують новітні методи навчання.
Бажаю усім самореалізуватися в своїй професії, щоб отриманні компетенції, знання, досвід, вміння і навички Вам знадобилися в майбутній роботі.

Нехай роки навчання в Одеському інституті МАУП стануть яскравими роками Вашого життя!
Бажаю всім здоров`я, щастя і успіхів у новому році!

 
Директор Одеського інституту
ПрАТ «ВНЗ «МАУП», кандидат наук
з державного управління, доктор філософії
в галузі права, професор Міжнародної
Кадрової Академії                                
                              Олена Каракасіді